62227-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Växjö: Byggteknisk ledning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av boende, Ingelstad
Referensnummer: NAV-2019-00256
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Utföraren åtar sig att för beställarens räkning svara för byggnation och drift av en bostad med särskild service (servicebostad) i Ingelstad.I uppdraget ingår både att svara för stöd, service och omvårdnad enligt lag om stöd och service (LSS) och i viss mån Socialtjänstlagen (SoL). Utföraren svarar även för insatser enligt Hälso- och sjukvårdslagen (HSL), dock ej läkarinsatser.
Volym
Boendet ska bestå av 12 lägenheter.
Anbudsgivare ska visa hur man avser att få tillstånd från IVO (Inspektionen för vård och omsorg) för samtliga lägenheter.
Markanvisning
Utföraren ska köpa mark enligt 1.3.2. alternativ kan utföraren uppföra byggnaden på egen tomt. Används egen tomt ska den vara placerad inom markerat område, se bilaga 3. En avvikelse på max 200 m från markerat område accepteras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45215210 Bygg- och anläggningsarbeten: vård- och servicehem, 45236000 Markanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45315100 Eltekniska installationer, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45332200 VA-arbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kompletterande information
Upphandlingsdokument hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress:
www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. Observera! Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling. Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress.