See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Verksamhetssystem skola
Beskrivning: Upphandlingen omfattar verksamhetsstödjande IT-tjänster för handläggning och dokumentation inom Fagersta kommuns kommunala förskolor, förskolor, fritidshem, grundskolor, anpassad grundskola, gymnasieskola och anpassad gymnasieskola. Omfattar ett skoladministrativt system för hantering av bland annat barn- och elevadministration, frånvaro, betyg, avgifter och statistik samt ett IT-system, så kallad lärplattform, för kommunikation, bedömning och uppföljning av elever till köparen.
Intern identifierare: 2024,01
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48190000 Programvara för undervisning, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 72212190 Programvaruutvecklingstjänster för undervisning, 72212930 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning och underhållning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Upphandlingsföreskrifter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Uteslutning och kvalificering av leverantör
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: MALL-Avtal
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Kontaktuppgifter
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Kravspecifikation
Ytterligare klassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem, 48190000 Programvara för undervisning, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 72212930 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning och underhållning, 72212931 Programvaruutvecklingstjänster för utbildning
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Utvärderingsmodell