622461-2025 - Resultat
Sverige – Beskärning av träd och klippning av häckar – Arboristtjänster
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelArboristtjänster
BeskrivningUpphandlingen avser Arboristtjänster för successiva beställningar och leveranser under avtalsperioden. Tjänsten avser statuskontroll, vitalitetsbedömning och besiktning på fastighets-, park-, allé- och gatuträd men även beskärningsarbeten, kronstabilisering, sektionsfällning, stubbfräsning och trädvårdplaner. Arbetet ska utföras enligt överenskommelse om respektive plats. Arbetena är belägna inom Karlstads kommun och beställning av de enskilda arbetena kommer att ske genom avrop. Arbete kan komma att utföras i samarbete med kommunens personal.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 77340000 Beskärning av träd och klippning av häckar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:99178:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 77341000 Beskärning av träd, 77300000 Trädgårdstjänster