Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bostad med särskild service och daglig verksamhet LSS
Referensnummer: 11917
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta avser upphandling gällande bostad med särskild service enligt LSS 9 § punkt 9 samt daglig verksamhet enligt LSS 9 § punkt 10. Avtalet avser drift av bostad med särskild service för vuxna med funktionsnedsättning tillhörande personkrets 1 enligt LSS. Avtalet omfattar sex gruppbostäder med totalt 30 lägenheter. Vid en av gruppbostäderna bedrivs så kallad BoDa-verksamhet enligt LSS 9 § punkt 10 med verkställighet som BoDa-verksamhet där kunderna arbetar på daglig verksamhet i anslutning till boendet. Avtalstiden är fyra år med möjlighet till två års förlängning. Avtalsstart planeras till 2022-02-01.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85310000 Socialt arbete, 85320000 Socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen