Beskrivning av upphandlingen
Järfälla kommun har idag en AGS-installation med flertalet arkiv. Detta uppdrag innefattar uppgradering till iipax ags och inom ramen för detta migrering av 5 av de befintliga arkiven. Uppdraget delas upp i tre delar.
Del 1: Förstudie bygglovsarkiv samt Ecos 1.
Del 2: Installation av iipax ags och migrering av bygglovsarkivet och Ecos 1.
Del 3: Anpassning och objektskonfiguration av arkiv 3-5 samt migrering av dessa till iipax ags.
Nuvarande AGS-version: 1.2.6.3
Befintligt arkiv:
Ska migreras
2. Ecos1: Används men det fylls inte på med nytt material. Materialet finns endast i AGS.
5. VA: Används och fylls på löpande. Materialet finns endast i AGS.