622813-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Tingsryd: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Grävtjänster VA-enheten
Referensnummer: 21-049
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Tingsryds kommun har för avsikt att upphandla ramavtal för successiva avrop gällande grävtjänster, främst till VA-enheten inom Tingsryds kommun (arbeten på ledningsnät mm). Upphandlingen omfattar till största del hjulburen grävmaskin, vikt ca 15-18 ton, med förare till grävningsarbeten som utförs i VA-enhetens egen regi i det löpande arbetet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112400 Grävning, 45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tingsryds kommun har för avsikt att upphandla ramavtal för successiva avrop gällande grävtjänster främst till VA-enheten inom Tingsryds kommun (arbeten på ledningsnät mm). Upphandlingen omfattar till största del hjulburen grävmaskin, vikt ca 15-18 ton, med förare till grävningsarbeten som utförs i VA-enhetens egen regi i det löpande arbetet.
Upphandlingen avser ramavtal för successiva avrop gällande grävningstjänster, främst till VA-enheten inom Tingsryds kommun (arbeten på ledningsnät mm). Upphandlingen omfattar till största del hjulburen grävmaskin, vikt ca 15-18 ton, med förare till grävningsarbeten som utförs i VA-enhetens egen regi i det löpande arbetet.
Upphandlingens värde uppskattas till ca 1,8 MSEK per år. Uppskattat behov uttryckt i antal timmar framgår av avsnitt 4.1.2.1. Uppskattade volymer utgör inte volymgaranti, utan tjänar endast i orienterande syfte.
Maximalt värde som kan komma att avropas inom detta ramavtal uppgår till 20 MSEK. Om ramavtalets omsättning når upp till eller överskrider 20 MSEK så äger beställaren rätt att säga upp ramavtalet till omedelbart upphörande.