622835-2023 - PlaneringSverige-Stockholm: Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI Instrument och reagens för akut nukleinsytapåvisning
Referensnummer: 23-236
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
KUL ser ett behov av snabb nukleinsyrapåvisning för ett antal vanligt förekommande agens. Dessa analyser är framför allt tänkta att kunna utföras på KUL:s akutlaboratrier, av laboratoriepersonal utan mikrobiologisk bakgrund. Följande agens ska kunna detekteras med god känslighet:
-SARS-CoV-2, influensavirus A och B, RSV (multiplex/parallell analys av samma prov)
-norovirus GI och GII (multiplex/parallell analys av samma prov)
-Clostridioides difficile (toxin B)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen