622860-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Totalentreprenad byte av kontrollutrustning i K2 (SUA)
Referensnummer: 21-0037
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om upphandlingen
Allmänt:GENAB skall bygga om en av 145/12 kV stationerna där inmatning sker från eget 145kV nät. Stationen är belägen centralt och inrymmer 12kV ställverk, 145kV GIS ställverk, transformatorer och kontrollrum.Aktuell kontrollutrustning består av en Microscada stationsdator med underliggande fackkontrollenheter, signalsystem och reläskydd.
Orientering: Arbetet för den här entreprenaden skall ske inom befintligt ställverksområde som är beläget i Centrum. Kontrollutrustningen som skall ersätta befintlig skall bestå av nya reläskydd för 12kV ställverk (med undantag för längsdifferentialskydd), nya transformatorskydd (T1, T2, T3), delvis nya 145kV linjeskydd, nya fackkontrollenheter, signalcentraler och fjärrkontrollutrustning med tillhörande HMI för lokal kontroll. Befintlig nollpunktsutrustning är underdimensionerad och byts därför till ny, samt kompletteras med ny avstämningsautomatik.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmänt:GENAB skall bygga om en av 145/12 kV stationerna där inmatning sker från eget 145kV nät. Stationen är belägen centralt och inrymmer 12kV ställverk, 145kV GIS ställverk, transformatorer och kontrollrum. Befintlig anläggning med tillhörande kontrollutrustning stod klar 1999. Eftersom vi får allt svårare att underhålla befintlig kontrollutrustning finner vi det mest fördelaktigt att byta ut den.
Aktuell kontrollutrustning består av en Microscada stationsdator med underliggande fackkontrollenheter, signalsystem och reläskydd. Kommunikation sker idag via LON och SPA. Allt skall i huvudsak bytas mot ny kontrollutrustning med vissa undantag för 145kV linjer.
För en mer exakt avstämning av nollpunkter byts reaktorer och nollpunktsmotstånd, samt kompletteras med avstämningsautomatik. Reläskyddsbyten för 145kV linjer skall även utföras i två av de angränsande stationerna.