Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HVB med kompetens av funktionsnedsättning
Referensnummer: 20291
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen är ett komplement till nuvarande HVB-avtal. Målgruppen är barn och unga med svårare neuropsykiatrisk problematik och leverantören ska ha kompetens inom både SoL och LSS.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 16 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen