622955-2023 - ÄndringSverige-Varberg: Konstgödsel och kväveföreningar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gödning, dressand och gräsfrö
Referensnummer: KS 23/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24400000 Konstgödsel och kväveföreningar
II.1.4.
Kort beskrivning
Gödsel, gräsfrö och dressand till kommunens fotbollsplaner
Upphandlingen omfattar gödsel, gräsfrö, dressand och andra produkter som används till kommunens fotbollsplaner och kommer att resultera i ramavtal för löpande avrop av det samlade behovet under avtalstiden.
Under den senaste fyraårsperioden har volymen varit ca 4 000 000 SEK och kan ses som en indikation på kommande volym. Ramavtal kommer att tecknas med en (1) leverantör.
Anbudsgivaren ska leverera , gräsfrö och andra relaterade produkter för skötsel och underhåll av Varbergs Kommuns fotbollsplaner.
Varbergs Kommun driver tretton (13) elvamannaplaner och åtta (8) sjumannaplaner (alla med naturgräs). Flera av planerna har ett gemensamt gödningsschema med intervall av fast gödning.