623005-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Anläggningsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NDS E-401 Gasklocka 2, förberedande arbeten
Referensnummer: E-401
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar rivning av befintlig takkonstruktion, rivning och sanering av befintlig installation i klockan, nya öppningar i befintlig konstruktion, losshållning av berg, grundläggning och gjutning av bottenplatta och angöring. Utvändig dränering av byggnaden samt grov justering av anslutande ytor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45100000 Förberedande anläggningsarbeten, 45110000 Rivning av byggnader och schaktning, 45111000 Rivning och förberedande anläggningsarbeten, 45111100 Rivning, 45111200 Förberedande anläggningsarbeten och rivning, 45111210 Sprängning och tillhörande bergrensning, 45111211 Sprängning, 45111240 Dränering, 45111290 Förarbeten till anläggningsarbeten, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45212314 Byggnadsarbeten: historiska monument eller minnesmärken, 45212320 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader avsedda för konstnärlig verksamhet, 45212322 Byggnation av teater, 45213100 Anläggningsarbeten för kommersiella byggnader, 45262300 Betongarbeten, 45262310 Arbete med armerad betong, 45262311 Uppförande av betongstommar, 45262360 Cementarbete
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen