623059-2024 - Resultat
Sverige – Juridiska tjänster – Juridiska tjänster 2023
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelJuridiska tjänster 2023
BeskrivningUpphandling av juridiska tjänster inom 16 rättsområden för kommunerna Danderyd, Haninge, Huddinge, Järfälla, Nynäshamn, Sigtuna, Upplands-Bro och Värmdö samt kommunala bolag. Mer information om upphandlingen och dess krav återfinns i upphandlingsdokumentet.
Föregående meddelande496777-2023
Intern identifierareKst 2023/150
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 79100000 Juridiska tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningJuridiska tjänster inom 16 rättsområden för kommunerna Danderyd, Haninge, Huddinge, Järfälla, Nynäshamn, Sigtuna, Upplands-Bro och Värmdö samt kommunala bolag. Mer information om upphandlingen och dess krav återfinns i upphandlingsdokumentet. Uppdraget innebär att bistå kommunen med juridiska tjänster bl.a. rådgivning, uppträdande som ombud vid processer och rättsliga tvister, utformning och tolkning av avtal. Tjänsterna förutsätter kunskaper och erfarenheter av juridiska frågeställningar inom efterfrågade områden samt förhandlings- och/eller processvana. Tjänsterna innebär muntlig eller skriftlig rådgivning. Vissa uppdrag kan innebära mer omfattande utredningar. Uppdrag preciseras nämnare i samband med avrop. Vid ev. processer i domstol eller skiljenämnd ska kommunen företrädas av en advokat. Om fler än en advokat ska företräda kommunen får detta endast ske efter specifikt/skriftligt godkännande från kommunen
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelRättsområde 1 - Allmän avtalsrätt, köprätt, avtal om säkerhet m.m.
BeskrivningDe rättsområden som ingår i detta anbudsområde är allmän avtalsrätt, köprätt, skadeståndsrätt, fordringsrätt, samt juridiska frågor kring ställande av säkerhet såsom pant och borgen. Uppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning, bistå i förhandlingar med annan part, agera ombud inför domstol, myndighet eller vid skiljeförfarande, hantera och upprätta avtal och annan erforderlig dokumentation samt upprätta och föredra rättsutredningar.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelRättsområde 2 - bolags- coh associationsrätt
BeskrivningDe rättsområden som ingår i detta anbudsområde är bolagsrätt och övrig associationsrätt, t.ex. rörande handelsbolag samt ekonomiska och ideella föreningar. Även juridiska frågor gällande stiftelser ingår i rättsområdet. Uppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning i ärenden som huvudsakligen innefattar ovan nämnda rättsområden, upprätta avtal och nödvändiga bolagsdokument, hantera bolagsbildningar, omstruktureringar och emissioner samt att upprätta och föredra rättsutredningar
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelRättsområde 3 - IT-rätt och GDPR
BeskrivningDe rättsområden som ingår i detta anbudsområde är IT-rätt och GDPR. I begreppet IT-rätt ingår bland annat integritetsrätt (främst regler om behandling av personuppgifter), telekomrätt och e-handelsrätt. Uppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning, bistå i förhandlingar med annan part, agera ombud inför relevant domstol och/eller myndighet eller vid skiljeförfarande, hantera processer, hantera och upprätta avtal (särskilt licensavtal) och annan erforderlig dokumentation samt upprätta och föredra rättsutredningar i rättsområdena.
Del (anbudsområde)LOT-0005
TitelRättsområde 4 - Immaterialrätt
BeskrivningDe rättsområden som ingår i detta anbudsområde är immaterialrätt. Uppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning, bistå i förhandlingar med annan part, agera ombud inför relevant domstol och/eller myndighet eller vid skiljeförfarande, hantera processer, hantera och upprätta avtal och annan erforderlig dokumentation samt upprätta och föredra rättsutredningar i rättsområdena.
Del (anbudsområde)LOT-0006
TitelRättsområde 5 - Entreprenad- och konsulträtt
BeskrivningDe rättsområden som ingår i detta anbudsområde regelverket kring bl.a. byggnads-, anläggnings och installationsentreprenader samt konsultuppdrag inom arkitekt- och ingenjörsverksamhet (t.ex. AB 04, ABT 06, ABK 09 m.m.). Uppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning, att agera ombud i tvister vid såväl allmän domstol som inför skiljeman samt att upprätta erforderliga inlagor i sådana tvister.
Del (anbudsområde)LOT-0007
TitelRättsområde 6 - EU- och konkurrensrätt
BeskrivningDe rättsområden som ingår i detta anbudsområde är allmän EU-rätt och konkurrensrätt (med särskild tonvikt på EU:s statsstödsregler). Uppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning, bistå i förhandlingar med annan part, agera ombud inför domstol eller myndighet, samt upprätta och föredra rättsutredningar.
Del (anbudsområde)LOT-0008
TitelRättsområde 7 - Fastihgets- och hyresjuridik m.m.
BeskrivningDe rättsområden som ingår i detta anbudsområde är fastighets- och hyresjuridik (t.ex. fastighetsöverlåtelser samt frågor kring hyra och annan nyttjanderätt). Anbudsområdet inbegriper även ärenden om handräckning. Uppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning, att hantera och upprätta avtal och annan erforderlig dokumentation, agera i tvister vid såväl domstol, myndighet och inför skiljeman samt att upprätta och föredra rättsutredningar.
Del (anbudsområde)LOT-0009
TitelRättsområde 8 - Plan- och byggjuridik, fastighetsbildningsrätt, expropriationsjuridik och markanvisning
BeskrivningDe rättsområden som ingår i detta anbudsområde är plan- och byggjuridik, fastighetsbildningsrätt och exploateringsjuridik. Uppdraget innebär bland annat att lämna juridisk rådgivning i detaljplane- och bygglovsärenden samt vid upprättande av exploaterings- och genomförandeavtal eller markanvisningar, upprätta och föredra rättsutredningar. Uppdraget innebär även att bistå i förhandlingar, agera ombud inför domstol eller myndighet vid överklaganden eller tvister.
Del (anbudsområde)LOT-0010
TitelRättsområde 9 - Miljörätt
BeskrivningDet rättsområde som ingår i anbudsområdet är främst miljörätten som regleras i miljöbalken och anslutande lagstiftning och som ingår i kommunernas ansvarsområden (t.ex. miljö- och hälsoskydd, skydd av naturen, avfall och producentansvar, frågor om miljösanktionsavgift m.m.), men även miljörättsliga frågor som uppstår i samband med plan- och byggärenden samt juridiska frågor kring förorenad mark. I Anbudsområdet ingår även juridiska frågor om vattentjänster. Uppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning, bistå i förhandlingar med annan part, agera ombud inför domstol eller myndighet, hantera och upprätta avtal och annan erforderlig dokumentation samt upprätta och föredra rättsutredningar i ärende som huvudsakligen avser något eller några av de aktuella rättsområdena.
Del (anbudsområde)LOT-0011
TitelRättsområde 10 - Arbets- och diskrimineringsrätt
BeskrivningDe rättsområden som ingår i detta anbudsområde är arbets- och diskrimineringsrätt. Uppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning, bistå i förhandlingar med annan part, agera ombud inför domstol myndighet eller vid skiljeförfarande, hantera och upprätta avtal och annan erforderlig dokumentation samt upprätta och föredra rättsutredningar i ärende som huvudsakligen avser något eller några av de rubricerade rättsområdena.
Del (anbudsområde)LOT-0012
TitelRättsområde 11 - Upphandlingsjuridik
BeskrivningInom kommunerna pågår det kontinuerligt upphandlingar där det uppstår behov av upphandlingsrättslig spetskompetens som stöd till kommunernas interna resurser. Upphandlingarna avser främst inköp av varor och tjänster i enlighet med Lagen om offentlig upphandling (2016:1145) (LOU), men rådgivning kan även behövas avseende Lagen om upphandling inom områdena vatten, energi,transporter och posttjänster (2016:1146) (LUF), Lag (2016:1147) om upphandling av koncessioner (LUK) och Lagen om valfrihetssystem (2008:962) (LOV). Uppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning och agera ombud vid överprövningsprocesser samt skadeståndsprocesser, ge rådgivning och biträde samt upprätta dokumentation vid genomförande av upphandlingar, upprättande och föredragande av rättsutredningar samt övrig juridisk rådgivning i ärende som huvudsakligen avser detta rättsområde.
Del (anbudsområde)LOT-0013
TitelRättsområde 12 - Förvaltningsrätt inkl. bl.a. kommunalrätt samt offentlighet- och sekretesslagstiftningen
BeskrivningDe rättsområden som ingår i detta anbudsområde är allmän förvaltningsrätt, förvaltningsprocessrätt och kommunalrätt. Även offentlighets- och sekretesslagstiftningen ingår. Uppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning inom ovanstående områden samt att upprätta erforderliga inlagor vid exempelvis laglighetsprövningar eller vid domstolsprövning av en begäran att ta del av allmänna handlingar.
Del (anbudsområde)LOT-0014
TitelRättsområde 13 - Familjerätt
BeskrivningDe rättsområden som ingår i detta anbudsområde är familjerätt, successionsrätt och personrätt (fysiska personers rättsställning, rättslig handlingsförmåga m.m. samt regler om förmyndare, god man och förvaltare). Uppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning i ärenden, att agera ombud i tvister samt att upprätta erforderliga inlagor i sådana tvister. Uppdraget innebär även att tillhandahålla specialistkompetens inom den del av familjerättslagstiftningen som kommunernas socialnämnder ansvarar för (t.ex. yttranden, avtal och utredningar om vårdnad, boende och umgänge, fastställande av faderskap, adoptionsärenden m.m.)
Del (anbudsområde)LOT-0015
TitelRättsområde 14 - Socialrätt
BeskrivningSocialrätten är ett brett område och omfattar följande lagar: Socialtjänstlagen (2001:453, SoL), Lag (1990:52) med särskilda bestämmelser om vård av unga (LVU), Lag (1988:´870) om vård av missbrukare i vissa fall (LVM), Lag (1993:387) om stöd och service till vissa funktionshindrade (LSS), Lag (1991:1128) om psykiatrisk tvångsvård (LPT). Även vissa delar av socialförsäkringsrätten omfattas av detta område, t.ex. den del av socialförsäkringsrätten som gäller förmåner som riktar sig till personer med funktionsnedsättning. Inom kommunerna behandlas socialrättsliga områden inom områdena individ- och familjeomsorg inklusive familjerätt, funktionshinderområdet samt inom äldreomsorg. Inom individ- och familjeomsorgens område behövs specialistkompetens främst på områdena barn och familj och ungdom (SoL; LVU) och ibland även i frågor som rör vuxna med missbruksproblematik (SoL, LVM). Inom äldreomsorg och stöd till funktionsnedsättning handlar det framför allt om LSS, men även om SoL, frågor som rör assistansersättning enligt 51 kap. Socialförsäkringsbalken och tillståndsfrågor för verksamheter. Uppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning, bistå vid yttrande, bistå vid förhandlingar, agera ombud inför domstol och/eller myndighet samt bistå vid överprövningar och föredra rättsutredningar.
Del (anbudsområde)LOT-0016
TitelRättsområde 15 - Skatterätt
BeskrivningUppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning i ärende som huvudsakligen avser hela det skatterättsliga området, bistå i förhandlingar, agera ombud inför relevant domstol och/eller myndighet, hantera och upprätta erforderlig dokumentation samt upprätta och föredra rättsutredningar.
Del (anbudsområde)LOT-0017
TitelRättsområde 16 - Skoljuridik
BeskrivningUppdraget innebär att lämna juridisk rådgivning i ärenden som huvudsakligen avser skollagstiftning, att biträda kommunerna och agera ombud vid överklaganden och skadeståndsärenden samt att upprätta erforderliga inlagor i sådana ärenden/tvister.