623144-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Varberg: Ombyggnadsarbete
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Om- och tillbyggnad av förvaltningslokaler i Kv. Postmästaren, Varberg
Referensnummer: VF21/0017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Totalentreprenad enligt ABT 06 med partneringavtal.
Målet med entreprenaden är att få till ändringar i lokalen i form av om- och tillbyggnad av förvaltningslokaler i (Postmästaren 16) för en mer flexibel lokalanvändning och för att främja möjligheten till ökat samarbete. Kunna modernisera och tillföra drygt dubbelt så många arbetsplatser som idag. Postmästaren 14 planeras för kontorsändamål med förbindelse till Postmästaren 16, som ett komplement till helheten för en dynamisk och expansiv verksamhet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71315210 Rådgivning i samband med byggnadsteknik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AF ADMINISTRATIVA FÖRESKRIFTER
Dessa administrativa föreskrifter ansluter till AF AMA 12.Föreskrifter under viss kod gäller som komplettering till text i AMA AF 12. Avviker föreskrift från föreskrift i AMA AF 12, gäller dessa Administrativa Föreskrifter.
Anbud ska lämnas på det svenska språket.All kommunikation ska ske på det svenska språket, om inget annat föreskrivs. Alla namn och personuppgifter som förekommer i förfrågningsunderlag enligt dessa administrativa föreskrifter hanteras enligt reglerna i EU:s dataskyddsförordning (EU) 2016/679 (GDPR).Detsamma förutsätts gälla för de namn och personuppgifter som lämnas i anbud eller annan handling enligt dessa administrativa föreskrifter.