Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fjärrvärmepumpar - Panna 8 Kvarnsveden
Referensnummer: ABBE 2023/1024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud på AB Borlänge Energis behov av fjärrvärmepumpar på anläggningen i Kvarnsveden.
Upphandlingen genomförs som ett förhandlat förfarande över tröskelvärdet utan föregående annonsering. Prekvalificering sker i samband med prövningen av anbud.
Se handling förfrågan.
En anbudsgivare kommer att antas för hela uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning, 31681200 Elektriska pumpar, 32552420 Frekvensomvandlare, 42122430 Centrifugalpumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna förfrågan avser leverans av Vara.
Varan är i huvudsak:
Tre stycken pumpaggregat vardera innehållande bl.a. pump, koppling, motor och bottenplatta.Option - Tre stycken frekvensomriktare som skall vara avpassade till pumpaggregaten. Slitdelar – delar med kortare Ansvarstid än 2 år – ska ingå under Ansvarstiden.Objekt ska vara levererad senast 2024-06-18
Förfrågan innehåller också en option gällande en expert som kan närvara vid bl.a. idrifttagningen av pumpaggregaten och frekvensomriktarna och en option på ljudhuvar.
BE kommer att handla upp installation särskilt och den ska samordnas med andra entreprenader.