Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Nybyggnation av Steningehöjdens skola etapp 3
Referensnummer: UH-2020-90
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser nybyggnation av Steningehöjdens skola. En ny högstadieskola ersätter Valstaskolan högstadium, den nya skolan kommer att uppföras som en tre-parallellig årskurs 7-9 skola, för ca 270 elever. Byggnaden är 2947 kvm BTA.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45210000 Byggnadsanläggning, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen