623286-2023 - ResultatSverige-Vänersborg: Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter - Axevalla elevboende
Referensnummer: SFSS 2023-01695
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppförande av elevboende med 107 boenderum fördelat på fyra byggnader. I entreprenaden ingår även att tillskapa en utemiljö i direkt anslutning till elevboenden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112710 Utformning av grönområden, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45400000 Färdigställande byggnadsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen