Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Journalsystem för välfärd samhällsservice
Referensnummer: KFKS 2020/959
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
VSS har ett behov av ett journalsystem med fokus på utförardelen. VSS använder idag flera system, men önskar framöver ett system för att möta det behov de olika affärsområdena har.
Syftet med upphandlingen är att hitta ett system som är användarvänligt, kundcentrerat, modernt och som uppfyller de lagkrav som finns på planering, dokumentation, avvikelsehantering och journalföring i enlighet med HSL samt SoL/LSS. Affärsområdet Familj och Arbete hanterar även så kallade serviceärenden som inte är biståndsbedömda. Information och funktion skiljer sig till viss del mellan ärendetyperna men verksamheten ser ändå ett stort värde i att kunna handlägga ärendet i samma system/gränssnitt oavsett ärendetyp. Man vill kunna ha övergripande information om kunden samlad på ett ställe och sedan välja olika vyer beroende på om det gäller ett serviceärende eller ett biståndsärende.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48517000 IT-programvara, 48810000 Informationssystem, 48814000 Medicinska informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72222300 IT-tjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen