62347-2023 - ResultatSverige-Kristianstad: Sjukhuslinne
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sjukvårdstextilier
Referensnummer: 2021-O001309
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39518000 Sjukhuslinne
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av textilier som används inom vården till både personal och patienter. Textilierna ingår i cirkulationstvätt i Region Skånes egna industritvätteri.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18300000 Klädesplagg, 33199000 Sjukvårdskläder, 39511100 Filtar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av textilier som används inom vården till både personal och patienter. Textilierna ingår i cirkulationstvätt i Region Skånes egna indusritvätteri.