623475-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Datorer och datamateriel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
SNIC Artificial Intelligence-Machine Learning
Referensnummer: C 2020-2007
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
The resource outlined here is intended for research in or research using Artificial Intelligence (AI), Machine Learning (ML) and Deep Learning (DL) methods. With such a broad range of applications and users (much of what the resource will be used for is yet unknown!), the resource must be designed with a good balance between the total resources available, performance and flexibility.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30230000 Datorrelaterad utrustning, 30233000 Lagringsmedier och läsenheter, 30234000 Lagringsmedier, 48210000 Programvara för nätverk, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48519000 Programvara för minneshantering, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48820000 Servrar, 72250000 System- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72262000 Utveckling av programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen