623483-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel och drycker HASAB
Referensnummer: HASAB 2020-647, 2020-648, 2020-649
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15811500 Färdiga brödprodukter, 15812120 Pajer, 15812121 Matpajer, 15894300 Färdiga maträtter, 15894600 Smörgåspålägg, 15895000 Snabbmatsprodukter, 15895100 Hamburgare, 15896000 Djupfrysta livsmedel, 15900000 Drycker, tobak o d, 15910000 Destillerade alkoholhaltiga drycker, 15911000 Alkoholhaltiga drycker, 15941000 Cider, 15961000 Öl, 15961100 Lageröl, 15980000 Alkoholfria drycker, 15981000 Mineralvatten, 15981100 Icke kolsyrat mineralvatten, 15981200 Kolsyrat mineralvatten, 15981400 Smaksatt mineralvatten, 15982000 Läskedrycker, 15982100 Saft (koncentrerad fruktsaft)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen