623587-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Pickupper
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling avseende mätbilar
Referensnummer: LM2020/029798
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34131000 Pickupper
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingsföremål
Upphandlingen omfattar köp av nya transportfordon ("mätbilar"), för att täcka Fastighetsbildningens huvudsakliga behov under avtalstiden. Tillkommande köp förekommer i form av utrustning till fordonen.
Avtal kommer att tecknas med en (1) leverantör. I avtalet fastställs samtliga villkor för avrop under avtalstiden, förutom mängden avrop.
Planerad avtalstid är 1.3.2021 till 28.2.2025 fördelat på en avtalsperiod om 2 år med möjlighet till förlängning i upp till 24 månader. Maximal total avtalstid är 4 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34130000 Motorfordon för godstransport, 34900000 Diverse transportutrustning och reservdelar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar köp av nya transportfordon ("mätbilar"), för att täcka fastighetsbildningens huvudsakliga behov under avtalstiden. Tillkommande köp förekommer i form av utrustning till fordonen.
Upphandlingsföremålet i denna upphandling är:
Transportfordon av modell pick-up med 4-hjulsdrift och förhöjd markfrigång
Sommar- och vinterhjul till avropat fordon (inklusive leverans)
Obligatorisk utrustning i samband med fordonsköp (exempelvis: alkolås, brandsläckare, ljusramp med extraljus)
Tillvalsutrustning i samband med fordonsköp (exempelvis: dragkrok, backkamera, differentialspärr)
Optionsutrustning i samband med fordonsköp (exempelvis: automatväxel, sidosteg, parkeringssensorer)
Leverans av fordon till anvisad fordonsinredare inom Sverige
Leverans från fordonsinredare till Lantmäteriet
Påställning/registrering av fordonen
Rapportering till Lantmäteriets kontaktpersoner samt Lantmäteriets utpekade fordonsadministratör
Upphandlingen kommer inte att delas upp i separata delar. Skälet för detta är hänsynstagande av tjänstens art och karaktär där Lantmäteriet behöver en fordonsmodell för anpassning till Lantmäteriets verksamhetsbehov, samt en leverantör för likformning, kompabilitetsuppfyllande och effektiv samordning av avropade produkter.
Anbudsförfarande
Anbud ska lämnas som elektroniskt anbud i Tendsign. Endast ett anbud per anbudsgivare är tillåtet.
Användarnamn och lösenord erhålls kostnadsfritt genom en registrering på Tendsign.Tendsign support: e-post tendsignsupport@visma.com eller på telefon 0771-440 200.
Anbudsgivaren har inte rätt till ersättning för anbudet eller för kostnader som uppstår i samband med anbudsgivningen.