623592-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Prydnadsväxter, gräs, mossor eller lavar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Växter och växtservice
Referensnummer: FS 2.1.2-1917-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03441000 Prydnadsväxter, gräs, mossor eller lavar
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå universitet avser upphandla ramavtal som omfattar universitetets behov av löpande skötsel av växter samt nyanskaffning av växter och krukor till bl.a allmänna ytor, korridorer, enskilda kontorsutrymmen och kontorslandskap vid Umeå campus och konstnärligt campus, Umeå.
Umeå universitets växter ägs av enheter/institutioner vid universitetet och växtskötseln köps av leverantör.
Universitetet kan inte garantera någon viss volym eller omfattning av beställningar.
Universitetet har förlängd anbudstid för denna upphandling med hänsyn till jul- och nyårshelg. Frågor inkomna före den 22 december 2021 besvaras löpande. Frågor inkomna under perioden 23 december 2021- 10 januari 2022 besvaras senast den 11 januari 2022, dvs sex dagar före angiven sista dag för anbud.
Sista dag att lämna anbud är den 17 januari 2022.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 320 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03441000 Prydnadsväxter, gräs, mossor eller lavar, 03451000 Växter, 77310000 Plantering och skötsel av grönområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalets takvolym (exkl. moms) för respektive del i upphandlingen sätts till
- 500 000 kr per år för växtservice
- 80 000 kr per år för krukor och växter