623594-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lidköping: Frukt, grönsaker och liknande produkter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel - Färsk frukt och grönsaker
Referensnummer: 2020-135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Lidköping, Grästorp och Essunga inbjuder er att lämna anbud på upphandling gällande livsmedel. Upphandlingen är uppdelade i flera avtalsområden (grossist, potatis, ägg, färsk fisk, färsk frukt och grönsaker samt mjölk och grädde). Varje avtalsområde annonseras som en enskild upphandling.
Detta upphandlingsdokument avser upphandling av livsmedel - färsk frukt och grönsaker. Upphandlingen omfattar ordermottagning, leverans och fakturering.
Bilaga "Frukt och grönsaker inköp per varugrupp 2019" visar de 20 mest köpta frukt och grönsakerna per varugrupp under år 2019.
Alla tre kommunerna kommer teckna avtal med samma leverantör men respektive kommun är sin egen upphandlande myndighet/juridiska person och tecknar avtal var för sig. Denna upphandling förutsätter att samtliga upphandlande myndigheter erhåller samma priser, rabatter och övriga villkor.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03222000 Frukt och nötter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Lidköping, Essunga och Grästorps kommun inbjuder till att lämna anbud på upphandling gällande livsmedel - färsk frukt och grönsaker.
Upphandlingsobjekt