623596-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Undervisningsmaterial
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Undervisningsmaterial för NO-undervisning
Referensnummer: 2.4.2-5970/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39162110 Undervisningsmaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal för undervisningsmaterial till NO-undervisning (kemikalier, förbrukningsvaror, utrustning, instrument etc).
Upphandlingen är indelad på fyra (4) anbudsområden.Utbildningsförvaltningen har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör per anbudsområde.
Ramavtalen tecknas för en tidsperiod om två (2) år från datum för avtalstecknande med möjlighet för utbildningsförvaltningen att förlänga ramavtalen med ett (1) år + ett (1) år. Maximal avtalstid är således fyra (4) år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 25 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
24900000 Finkemikalier och andra kemikalier, 33191100 Steriliseringsapparat, 33790000 Laboratorieglas, hygieniskt eller farmaceutiskt glas, 33793000 Laboratorieglas, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 39162100 Undervisningsutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Utbildningsförvaltningen inbjuder intresserade att inkomma med anbud i upphandling av ramavtal för undervisningsmaterial till NO-undervisning (kemikalier, förbrukningsvaror, utrustning, instrument etc) enligt de förutsättningar som anges i detta upphandlingsdokument.
Upphandlingen är indelad på fyra (4) anbudsområden - se vidare avsnitt 1.5 Anbudsområden.
Utbildningsförvaltningen har för avsikt att teckna ramavtal med en (1) leverantör per anbudsområde.
Utbildningsförvaltningen har behov av att teckna ramavtal avseende inköp och leverans av material och utrustning för undervisning inom naturvetenskapliga ämnen i de kommunala grund- och gymnasieskolor som utbildningsförvaltningen bedriver undervisning i.
Upphandlingen omfattar leveranser till Stockholms stads samtliga skolor, men företrädesvis kommer beställningar att göras av högstadieskolor och gymnasieskolor.
Upphandlingens värde
Värdet på aktuell upphandling uppskattas till cirka 5 MSEK/år sammanräknat för alla anbudsområden. Observera att omfattningen kan variera över tid.
Den fastställda takvolymen för detta avtal är 25 MSEK under en avtalstid om fyra år.
Utbildningsförvaltningen kan dock inte garantera några avropsvolymer. Avtalens omfattning kan komma att förändras på grund av att verksamheter inom utbildningsförvaltningen försvinner eller tillkommer.
Om utbildningsförvaltningen
Stockholms stad är en organisation med en hög grad av decentraliserat ansvar. Det innebär att besluten i stor utsträckning fattas lokalt, så nära de berörda som möjligt.
Den dagliga driften utförs av stadens förvaltningar och bolag. Politiskt tillsatta nämnder och styrelser, som har samma proportionella mandatfördelning som kommunfullmäktige, leder förvaltningarna och bolagen.
Stockholms stads organisation består av 34 förvaltningar som omfattar en rad olika verksamheter och storleken på förvaltningarna varierar. Stadens förvaltningar omfattar stadsdelsnämnder och fackförvaltningar.
Utbildningsförvaltningen är en av Stockholms stads fackförvaltningar.
Utbildningsförvaltningen ansvarar för den kommunala skolverksamheten, det vill säga F-9; grundskola (inklusive förskoleklass, fritidshem och fritidsklubb) och grundsärskola samt gymnasieskola och gymnasiesärskola, kvalitetssäkrar och informerar om både kommunala och fristående skolor och deras verksamheter.
Det finns ca 140 kommunala grundskolor inklusive grundsärskola med omkring 74 000 elever och ca 30 kommunala gymnasieskolor inklusive gymnasiesärskola med omkring 16 000 elever.
För mer information läs länken: http://www.stockholm.se/
Avgränsningar
Observera att det kan finnas redan gällande avtal som berör upphandlingens område, till exempel ramavtal för läromedel, förbrukningsmateriel och sjukvårdsprodukter. Dessa avtal upphör inte att gälla i och med denna upphandling.
Utbildningsförvaltningen förbehåller sig rätten att köpa kompletteringsprodukter, reservdelar eller liknande till tidigare inköpta produkter utanför detta avtal.
Ekonomisk och finansiell ställning
Anbudsgivaren ska ha en stabil och god ekonomisk och finansiell ställning som är tillräcklig för att denna ska kunna fullgöra uppdraget under hela avtalstiden. Som bevis på detta kommer den upphandlande myndigheten att kontrollera att anbudsgivare har en riskklassificering enligt kreditvärderingsinstitutet UC AB på minst 3.