623746-2022 - ÄndringSverige-Uppsala: Tvätt- och kemtvättstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tvätteritjänster
Referensnummer: KSN-2022-01242
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
tvätteritjänster till vården och skolan inom Uppsala kommun och kök inom
Uppsala kommun Konsert & Kongress. Upphandlingen omfattar tvätteritjänster av kundägda arbetskläder. Det omfattar även hyra och tvätteritjänster av bäddtextilier, patientkläder och övriga textilier (tex handdukar, badlakan m.m.).