623751-2022 - ResultatSverige-Malmö: Mattor
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entrélösningar
Referensnummer: STK-2019-534
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39531000 Mattor
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen består av två delområden Entrémattor och Skrapmattor.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39532000 Dörrmattor, 39534000 Industrimattor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget avser hyra av entrémattor och köp av skrapmattor samt moduler. Observera att skrapgaller,
lekmattor och övriga mattor inte ingår i uppdraget.
Målbilden för upphandlingen är en entré som stoppar smuts och väta med minsta möjliga totala
miljöpåverkan från entré, städ och fastighetsunderhåll. Entrén ska bidra till en god innemiljö och
arbetsmiljö samt ha en rimlig livscykelkostnad.
Uppdragets omfattning i detalj framgår av förfrågningsunderlaget i dess helhet.