623802-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Programrelaterade tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Treasury system
Referensnummer: 2023/00855
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72260000 Programrelaterade tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta är en upphandling av ett treasury system med tillhörande tjänster som ska användas för kommunkoncernens samlade skuldförvaltning (drygt 50 mdkr) i Göteborgs Stad.
Utöver nyttjanderätten till Systemet omfattar kontraktet i upphandlingen ett helhetsansvar för att anpassa, leverera och implementera Systemet i projektform (”Införandeprojektet”). Vidare innefattar upphandlingen även ett helhetsåtagande avseende Förvaltningstjänsten av drift, support och utveckling.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48400000 Programvara för affärstransaktioner och personliga affärer, 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72212440 Programvaruutvecklingstjänster för finansiell analys och redovisning, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen