Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkartjänster till Kriminalvården 2021:1
Referensnummer: 2021-18736
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85120000 Läkarvård och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården genomför upphandling av läkartjänster för vård och behandling av Kriminalvårdens häktade och intagna på anstalter och häkten i samtliga av kriminalvårdens sex regioner. Leverantören ska tillhandahålla tjänster i form av medicinsk utredning, diagnostik, rådgivning och behandling för häktade och intagna.
Information om upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85121000 Läkarmottagningstjänster, 85121100 Tjänster utförda av allmänpraktiserande läkare
II.2.4.