Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Analysis and method development Article 6 Paris agreement
Referensnummer: 2022-5451_1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90711300 Analys av miljöindikatorer utom för byggprojekt
II.1.4.
Kort beskrivning
Sweden seeks to contribute to the development of international collaboration under Article 6 of the Paris agreement, with focus on analysis and development of methods. The knowledge and experience from the work will be fed into the international climate negotiations of Article 6, as well as the development of bilateral agreements and projects under Article 6.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 73200000 FoU-rådgivning, 79311300 Undersökningsanalys, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt, 90712000 Miljöplanering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen