2. Förfarande
Förfarande
Titel: 26731 Signal (Blå och yttre Grön)
Beskrivning: Entreprenaden innefattar i huvudsak utförande av signalinstallationer för utbyggnaden av blå linje från Kungsträdgården till Nacka och söderort. Denna entreprenad omfattar delområde Kungsträdgården (KTG), Sofia (SFA), Hammarby Kanal (HBK), Sickla (SIK), Järla (JÄL), Nacka (NAC), Gullmarsplan (GUP), samt Slakthusområdet (SLO). Entreprenaden är indelad i totalt tre (3) huvuddelar samt en option, delområde Sockenplan (SOP), vilken hanteras som egen huvuddel om den avropas.
Intern identifierare: FUT 2023-0058
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45316213 Installation av utrustning för trafikdirigering
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000