2. Förfarande
Förfarande
Titel: Avfallskärl inklusive utplacering av kärl i Kungsbacka kommun
Beskrivning: I och med att kommunen blir ansvarig för fastighetsnära insamling av förpackningsavfall som består av papper-, plast-, glas- och metallförpackningar från och med 1 januari 2027 från hushållen och från samlokaliserade verksamheter som har valt kommunal insamling, ska kommunen köpa in avfallskärl och behållare som ett led i att uppfylla lagstiftningen. Leverantören ska på uppdrag av kommunen även ansvara för utplacering av kärl/behållare hos småhus och flerbostadshus så att kommunens ansvar kan uppfyllas.
Intern identifierare: 2025-00419
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44616200 Avfallstunnor
Ytterligare klassificering (cpv): 39221220 Kärl, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90511200 Hämtning av hushållssopor, 90511300 Insamling av avfall
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000