624380-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Kumla: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulttjänster, Kumla kommun
Referensnummer: SBN 2021/215
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställarens organisation har ett behov av att säkra tillgången till konsulter inom områdena mark, vatten, gata och miljö
Genom denna upphandling avser beställaren teckna ramavtal med leverantörer inom varje enskilt fackområde enligt nedan:
Alla uppdrag avser tekniska konsulter inom mark, vatten, gata och miljö.
1. Konsult Projekt och byggledare
2. Konsult Projektör för VA, gata och mark entreprenader
3. Konsult Dagvatten och översvämningsutredningar
4. Konsult Geoteknisk undersökning
5. Konsult Miljöundersökningar
Kumla kommun avser att teckna avtal med 3 leverantörer per kategori förutsatt att så många uppfyller ställda krav. Leverantörerna kommer att antas och avropas enligt rangordning, där leverantör 1 (högst poäng) tillfrågas först, därefter leverantör 2 (näst högst poäng) o.s.v.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311100 Stödtjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71332000 Geotekniska ingenjörstjänster, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71356400 Tekniska planeringstjänster, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen