2. Förfarande
Förfarande
Titel: Biljett- och bokningssystem Fenomenmagasinet
Beskrivning: Fenomenmagasinet är en del av Linköpings kommuns strävan att öka allmänintresset för naturvetenskap, teknik och hållbarhet. Med en roll som både skola- och utbildningsresurs och besöksnäringsdestination, krävs ett moderniserat systemstöd. Nuvarande processer för planering av aktiviteter, personalhantering och bokningar är inte tillräckligt effektiva för att möta verksamhetens behov och den planerade expansionen, inklusive en invigning av nya lokaler i maj 2026. Genom att implementera ett nytt system ska Fenomenmagasinet kunna erbjuda en sömlös och effektiv bokningsprocess för alla typer av besökare, optimera personal- och resursplanering samt säkerställa en robust plattform för framtida utveckling och expansion. Målet är att detta kommer att leda till ökad besöksfrekvens, högre kundnöjdhet och en mer effektiv intern administration.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116880:Lot:1