624595-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Generalkonsultgrupp Gitarrgatan 5 förskola
Referensnummer: N230-1634/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta uppdrag avser en generalkonsult tillika projekteringsledare för projektering av ramhandlingar och rivningshandlingar.
Det projekteringsledande företaget fungerar som generalkonsult, vilket innebär att samordna funktioner, teknik, ekonomi och handlingar under projekteringen. Generalkonsulten ska vara projekteringsledare och BAS-P.
I uppdraget som generalkonsult ingår att tillsätta en projekteringsgrupp. I möjligaste mån ska en och samma konsultgrupp bibehållas under hela uppdraget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71541000 Byggteknisk projektledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen