624623-2022 - ÄndringSverige-Stockholm: Programvara och informationssystem
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HR-System
Referensnummer: UH-2022-7
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Ellevio efterfrågar ett HR-System som stödjer processer kring Administration/HR-masterdata, On-boarding/Off-boarding, Performance och Analyser & Rapportering
Uppdraget syftar till att upphandla en helhetslösning som är säker, effektiv och flexibel, samt med möjlighet att addera med ytterligare processtödsmoduler. Prioriterade behov är datahantering som ska generera kvalitativa beslutsunderlag, dokumenthantering och integrationer samt minska de administrativa och analoga arbetsmetoder som Ellevio har. Ellevio vill med liten insats kunna administrera och förändra systemet efter nya behov som uppstår i verksamheten. Systemet ska kontinuerligt uppgraderas till nya versioner med liten insats från Ellevio.