624635-2020 - PlaneringSverige-Stockholm: Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Construction Management Konsulttjänster
Referensnummer: UPVH/2020:116
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverantör ska producera system - och programhandlingar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 500 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Väsbyhem har för avsikt att handla upp projekt- och byggledning avseende två kommande projekt. De kommande uppdrag kommer att omfatta konsultuppdrag under hela eller delar av byggskedet samt i förvaltningsskedet. Dessa tjänster kommer Väsbyhem se som ett minimumkrav att anbudsgivaren skall erhålla:
• CM-organisation (Construction Management)
• Bygg och projektledning
• Projekteringsledning
• Kalkyl och ÄTA bedömningar under entreprenadtiden
• Kalkyler i projektets alla olika skeden.
• Miljökonsulter
• Hållbarhetsrådgivning
• BAS P och BAS U
• Upphandling
• KA PBL
Projekt 1: Eds Allé V2 ett nyproduktionsprojekt med bostäder
Eda Allé är ett pågående stadsutvecklingsprojekt i Upplands Väsby kommun, 10 min från Järnvägsstationen. Området ska möjliggöra bostadsbebyggelse på i huvudsak 2-4 våningar för ca 800 bostäder var av 350 är småhus, med lokaler för verksamheter och service, två förskolor. Bostäderna ligger runt gårdar som är avsedda för gemenskap, umgänge och lek. Området ha en stark karaktär som kännetecknas av mötet mellan den relativt tätbebyggda trädgårdsstaden och omgivande jordbruks- och naturlandskap.
Väsbyhems del i Eds Allé består av cirka 380 bostäder i flerfamiljshus och radhus utmed Mälarvägen och Älvsundavägen. Den första etappen med 219 bostäder blev klara under 2020.
Väsbyhem tre kommande projekt i Eds Allé omfattar ca 160 lägenheter, bägge med garage under gård och ett par lokaler samt 7 radhus.
Projekt 2: Dragonvägen ett ROT-projektet
De blå husen i bostadsområdet Dragonvägen, Drabantvägen och Himmelsgränd ligger i centrala Upplands Väsby i direkt anslutning till Väsby Centrum. I området finns förutom Väsbyhems vanliga lägenheter även lägenheter med boendeformerna Seniorboende 55+, Senior/Trygghetsboende 60+, Allergiboende och Ungdomsboende. Lägenheterna är ljusa och bra planerade, de flesta med stora balkonger som ligger vända mot söder. Hiss finns i samtliga hus.
Projektet Dragonvägen utgörs av 8 huskroppar med vardera ca 72 lägenheter var av två huskroppar är klara. Husen uppfördes i början av 1971. I två huskroppar har renovering redan genomförts och nu återstår de sex andra huskropparna. Tiden har nu hunnit ikapp de kvarvarande husen och de flesta installationer, stammar, ytskikt, entré mm. har uppnått sin tekniska livslängd och behöver rustas upp och moderniseras.