624733-2022 - ResultatSverige-Göteborg: Muddrings- och pumpningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Muddring inseglingsrännan till Älvsborgshamnens kp 710–713
Referensnummer: 8901-22013
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45252124 Muddrings- och pumpningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser breddning och fördjupning av inseglingsrännan till Älvsborgshamnen för anlöp av nya, bredare fartyg under 2023. Därför ska entreprenaden genomföras under muddringssäsongen 2022–2023 (oktober till och med mars).
Entreprenaden innefattar muddring och sprängning av berg inom och intill befintlig inseglingsränna för att säkerställa 9,4 m vattendjup.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111211 Sprängning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen