624746-2020 - KonkurrensutsättningSverige-LIDINGÖ: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Årsentreprenörer - Ventilationsarbeten
Referensnummer: 20/187
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar planerade och oplanerade reparations- och underhållsarbeten samt om-, till och nybyggnadsentreprenader understigande ett bedömt kontraktssumma om fem (5) MSEK per projekt avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag. Inköpsvolym 2018 var ca 2,9 mkr och ca 2,2 mkr för 2019 denna har fördelats på ca 35 avrop per år för Lidingö stad och Lidingö stads Fastighets AB. P.g.a förändringar i avropsordningen, övriga villkor och sanktioner, förändrade samarbeten mellan de olika Beställarna bedömer staden den totala inköpsvolymen under denna avtalsperiod inkl förlängningsoptioner kommer vara högre, ca 14 mkr fördelat på ca 200 avrop. Detta är endast en uppskattning, beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov.
Detaljer om kontraktsarbetena anges vid respektive avrop/förnyad konkurrensutsättning samt redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Upphandlingen omfattar planerade och oplanerade reparations- och underhållsarbeten samt om-, till- och nybyggnadsentreprenader understigande ett bedömt kontraktssumma om fem (5) MSEK per projekt avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad, Lidingö stads Tomtaktiebolag och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.
Inköpsvolym 2018 var ca 2,9 mkr och ca 2,2 mkr för 2019 denna har fördelats på ca 35 avrop per år för Lidingö stad och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.
På grund av förändringar i avropsordningen, övriga villkor och sanktioner men också pga förändrade samarbeten mellan de olika Beställarna bedömer staden att den totala inköpsvolymen under denna avtalsperiod inklusive förlängningsoptioner kommer vara högre, närmare bestämt 14 mkr som fördelar sig på ca 200 avrop. Detta är endast en uppskattning, beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov.
För mer information om Lidingö stad se www.lidingo.se.
AFC/AFD.1 Omfattning
Ramavtalet omfattar arbeten avseende planerade och oplanerade service-, reparations- och underhållsarbeten samt om- tillbyggnads- och nybyggnadsentreprenader med en bedömd kontraktssumma understigande fem (5) MSEK per uppdrag avseende samtliga fastigheter som ägs och förvaltas av Lidingö stad och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.
Ramavtalets omfattning varierar mellan åren och Beställaren kan inte garantera någon volym. Men upplysningsvis var volymen 2018 var ca 2,9 mkr och ca 2,2 mkr för 2019 denna har fördelats på ca 35 avrop per år för Lidingö stad och Lidingö stads Fastighets Aktiebolag.
På grund av förändringar i avropsordningen, övriga villkor och sanktioner men också pga förändrade samarbeten mellan de olika Beställarna bedömer staden att den totala inköpsvolymen under denna avtalsperiod inklusive förlängningsoptioner kommer vara högre, närmare bestämt 14 mkr som fördelar sig på ca 200 avrop. Detta är endast en uppskattning, beställaren utlovar ingen garanterad volym. Avrop kommer att ske efter behov. Ramavtalet är inte heller exklusivt utan Beställaren kan komma att upphandla liknande arbeten separat om det finns sakliga skäl till detta. Vissa ventilationsarbeten kommer även att avropas via stadens tilldelade Årsentreprenörer - Bygg då t ex arbetena är en del i större projekt.
Beställningar kommer att ske genom avrop eller förnyad konkurrensutsättning och kommer att avse arbeten som i huvudsak ska utföras som totalentreprenader med ABT 06 och AF AMA kap AFD som grund med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD/AFC.111. Dock kan vid vissa avrop/förnyade konkurrensutsättningar utförandeentreprenader åberopas, detta framgår då vid avropet och vid sådana tillfällen gäller motsvarande punkter i AB 04 och AF AMA kap AFC med de ändringar/kompletteringar som åberopas under AFD/AFC.111.
Avrop sker genom särskild, skriftlig elektronisk beställning i varje enskilt fall, varvid villkor enligt ramavtal utgör en integrerad del, se AFC/AFD.43.
Arbeten som är separat upphandlat eller som ingår i större projektentreprenader är undantagna denna upphandling.
Omfattning i detalj framgår av handlingarna angivna under AFB.22.
Avtalsvillkoren gäller även när Entreprenören utför arbete som Underentreprenör för någon annan av Beställarens Entreprenörers räkning.