62475-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Militärflygplan
Meddelande om tilldelning av kontrakt på försvars- och säkerhetsområdet
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
T-rigg Gripen C/D
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige,SE2 Södra Sverige
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser anskaffning av ny systemrigg, T-rigg C/D.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
35610000 Militärflygplan, 35610000 Militärflygplan
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.
Värde: 286 860 000,00 SEK
exkl. moms