624805-2022 - ResultatSverige-Stockholm: Kontorsstädning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av lokalvård för Serviceförvaltningen
Referensnummer: SF 2022/163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90919200 Kontorsstädning
II.1.4.
Kort beskrivning
Serviceförvaltningens befintliga ramavtal av lokalvård upphör 2022-10-31. Detta gör att ett nytt ramavtal behöver upphandlas och bjuder därmed in samtliga leverantörer till en ny upphandling av lokalvård.
Serviceförvaltningen genomgår nu en ombyggnation och en process till ett aktivitetsbaserat arbetssätt. Detta medför en förändring i medarbetarnas arbetsmönster och nyttjandet av Serviceförvaltningens lokaler.
Arbetssättet innebär att kontorsytornas användning kan variera från dag till dag och därför påverkas också ytornas nedsmutsning. För att upprätthålla en god städnivå under de förutsättningar som råder för en aktivitetsbaserad kontorslösning krävs det att leverantören har beprövade och väletablerade rutiner för en jämn, förutsägbar städkvalitet och en förmåga till ett flexibelt arbetssätt där anpassning sker utifrån funktionsanpassad lokalvård.
Serviceförvaltningen avser teckna avtal med en (1) leverantör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen