624845-2023 - ResultatSverige-Sveg: Byggnation av avloppspumpstationer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VA-2025 Pumpstationer i Funäsdalen SPU 165 och SPU 331
Referensnummer: VMR 2023/48
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45232423 Byggnation av avloppspumpstationer
II.1.4.
Kort beskrivning
Nybyggnad av avloppspumpstationer i Funäsdalen utrustade med pumpar för vidarepumpning till reningsverk. Arbeten omfattar i första hand arbeten rörande bygg, maskin, vvs, el och styr.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232420 Anläggningsarbete för avloppsledningar, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen