624852-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Reparation och underhåll
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för entreprenad- och reparationsarbeten
Referensnummer: 202004
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal av entreprenad- och reparationsarbeten åt beställaren i vilket samtliga ramavtalsvillkor fastställs.
Beställaren avser teckna ramavtal med två (2) entreprenörer per teknikområde (se AFC/AFD.1), under förutsättning att så många anbud kan antas.
Tekniker som upphandlas är:
2. Tätskikt
3. Plåt
6. Glas
12. Vita varor
13. Maskiner tvättstugor
14.Passage och larmsystem
18. Portar
19. Städ
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 36 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för högsta antal delkontrakt: 8
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 8
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44112400 Yttertak, 44221240 Garageportar, 45261213 Läggning av takplåt, 45261214 Läggning av asfaltpapp, 45441000 Glassättning, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster, 50000000 Reparation och underhåll, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 50711000 Reparation och underhåll av elektrisk utrustning i byggnader, 51900000 Installation av styr- och reglersystem, 90911100 Städning av bostäder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6
Del nr: 7
Del nr: 8