Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operationsbord till Centraloperation
Referensnummer: HNS/163/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Jämtland Härjedalen har för avsikt att upphandla 19 st Operationsbord med mobila vagnsunderrede och möjlighet att avropa ytterligare 1-5 enheter.
Dessutom totalt 11st pelare med blandning av mobila pelare (salsbunden) och fasta pelare.
Den sinsemellan valda fördelningen av antalet mobila/fast pelare kan ändras längre fram i processen men totalantalet är fastslaget till 11 pelare dvs 1 pellare per sal.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar, 33100000 Medicinsk utrustning, 33192200 Bord för medicinska ändamål, 33192230 Operationsbord
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Operationsbord med mobila vagnsunderrede, Dessutom totalt 11st pelare med blandning av mobila pelare (salsbunden) och fasta pelare.