624866-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Gävle: Tolktjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Språktolktjänster
Referensnummer: 11462
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79540000 Tolktjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Gävle kommun genomför upphandling av förmedlingstjänster gällande språktolktjänster till och från svenska. Även AB Gavlegårdarna kommer att vara avropsberättigad på detta avtal.
Upphandlingens syfte är att upphandla ett ramavtal för att tillgodose behovet av planerad och akut tolkservice dygnet runt, årets alla dagar. Vissa delar verksamheterna har behov av tolk med ringa eller ingen framförhållning alls.
Uppdraget avser översättningstjänster samt förmedling av kontakttolk (platstolk), telefontolk och video/digitaltolk.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 12 034 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen