624869-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Parkeringsförvaltning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98351000 Parkeringsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds universitet upphandlar avtal gällande parkeringsbevakning.
Omfattning
Upphandlingen omfattar parkeringsbevakning inom angivna områden inom Lunds tätort.
Omfattningen för år 202001 – 202011 har uppgått till ca 4 160 st. utskrivna kontrollavgifter och ca 2 MSEK i intäkter.
Upphandlingen omfattar följande.
Grunduppdrag
Ansvar för parkeringsbevakning av ca 2 200 parkeringsplatser på Lunds universitets områden. Platser kan tillkomma eller falla bort under avtalstiden.
Utfärdande/avskrivningar av kontrollavgifter
Bevakning av parkeringsautomater samt hålla Lunds universitet löpande underrättad om parkeringsautomaternas driftstatus
Kundtjänst och inkassoverksamhet
Tillkommande tjänster efter avrop
Extra ronderingar
Installation av nya parkeringsautomater
Borttagning av klotter på parkeringsautomater
Administrativt stöd vid bortforsling av fordon
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98351100 Bilparkeringstjänster, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen