624929-2023 - ResultatSverige-Djursholm: Mobila byggnader och modulbyggnader
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Moduluppställningar för hyra av förskole- och skollokaler - Dynamiskt inköpssystem (DIS)
Referensnummer: FN 2019/0238
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44211100 Mobila byggnader och modulbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till att delta i DIS-systemet
Danderyd kommun inbjuder härmed leverantörer till att inkomma med Anbudsansökan för anslutning till dynamiskt inköpssystem avseende successiva upphandlingar för hyra av moduluppställning, etablering och avetablering av förskole- och skollokaler.
Denna Anbudsinfordran syftar till att få leverantörer att ansluta sig till inköpssystemet DIS i TendSign.
Ett dynamiskt inköpssystem (DIS) är en helt elektronisk metod för upphandling. Systemet är öppet för nya leverantörer under hela giltighetstiden och antalet leverantörer får inte begränsas.
DIS:ets giltighetstid är 10 år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44211000 Monteringshus
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
DIS:et består av följande två steg:
Steg 1 – Anbudsinfordran - DIS:et inrättas
När DIS:et annonserats löper en inledande ansökningsperiod om 30 dagar.
Leverantörer som inkommer med anbudsansökan och uppfyller kvalificeringskraven, ansluts till systemet. Detta sker inom 10 dagar från mottagandet av ansökan. Beslut om tillträde meddelas den leverantör som ansöker. Skulle en leverantör inte antas i systemet har denne möjlighet att ansöka på nytt, alternativt ansöka om överprövning av beslutet.
Alla ansökningar som inkommit inom 30-dagarsperioden ska utvärderas om kvalificering innan specifika upphandlingar får göras i DIS:et.
Efter de inledande 30 dagarna för att upprätta DIS:et kommer systemet fortlöpande annonseras under hela giltighetstiden. Inkommande anbudsansökningar utvärderas löpande inom samma tidsfrist som vid inrättandet.
Steg 2 – Anbudsinbjudan - Specifik upphandling via DIS:et
När specifikt upphandlingsbehov uppstår skickar beställaren en Anbudsinbjudan via Tendsign till alla leverantörer som för tillfället är kvalificerade i DIS:et och som får lämna anbud. Utvärdering sker utifrån det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet, som framgår av anbudsinbjudan, vinnande anbud tilldelas kontraktet. Steg 2 genomförs vid varje specifik upphandling då även nya leverantörer kan ha kvalificerats och anslutit sig, eller tidigare leverantörer kan även ha lämnat DIS:et. Leverantörer är inte bundna till att besvara varje enskild anbudsinbjudan utan lämnar anbud när de har möjlighet.
Läs mer om DIS via upphandlingsmyndigheten.se