624971-2022 - ResultatSverige-Malmö: Gaser för medicinskt bruk
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel Anestesigaser 2022
Referensnummer: 2022-O000833
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24111500 Gaser för medicinskt bruk
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser inköp av läkemedel på rekvisition och tillhandhållande av doseringsenheter (lån) för Region Skåne samt övriga verksamheter med vilka Region Skåne har avtal med om läkemedelsförsörjning.
Uppföljningsmöten
Leverantören ska på anmodan från Beställaren delta i uppföljningsmöten där ingånget Avtal och samarbete följs upp. Vid uppföljningsmötet kan det ske en avstämning gällandes utvecklingsarbete kring införande av CLMA med fokus på primärförpackningens databärare och vad denna innehåller.
Vid uppföljningsmötena kan även genomgång av eventuella nya och förändrade rutiner, leveranssäkerhet, statistik, uppföljning av kvalitet mm. diskuteras.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33172100 Anestesiutrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser inköp av läkemedel på rekvisition och tillhandhållande av doseringsenheter (lån) för Region Skåne