2. Förfarande
Förfarande
Titel: System för larmhantering och övervakning av styrinstallationer
Beskrivning: Avtalet avser drift och förvaltning av vårt nyinstallerade (DUC:ar) överordnade system för att externt och på distans kunna övervaka 20 st befintliga styr-och övervakningsanläggningar där MSB har ansvar för drift- och underhåll av tekniska fastighetsinstallationer.
Intern identifierare: 24/177
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 35121700 Larmsystem, 38800000 Utrustning för industriell processtyrning och utrustning för fjärrkontroll, 45000000 Anläggningsarbete, 45259000 Reparation och underhåll av anläggningar, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 50324100 Systemunderhåll, 79711000 Larmövervakningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000