625101-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konstruktör till nya Rosenlundsbadet
Referensnummer: 23/180
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser konstruktionsprojektering för utförandeentreprenad av nybyggnation av simhall/badhus. Uppdraget omfattar projektering i skedena programskede, systemhandlingsskede, detaljprojekterings-/bygghandlingsskede och relationshandlingsskede och innebär leveranser av handlingar i samtliga av dessa skeden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inledning
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder ansökande (Leverantör) att ansöka om att delta i upphandling avseende Konstruktör till nya Rosenlundsbadet.
De krav och villkor som gäller för ansökningsfasen framgår av denna inbjudan.
Orientering om projektet och uppdraget
Nya Rosenlundsbadet ska inrymma bl.a. hoppbassäng med 10m torn, 50x25m tävlingsbassäng, 25x25m bassäng och flera multibassänger.Den kommer att ta ca 16 500 m2 BTA i anspråk. Höjdmässigt ska byggnaden förläggas med nedersta plan 0 i nivå med Huskvarnavägen och schaktas in i dagens grässlänt. Alla vattenytor är tänkta att placeras i plan 1. Läktarkapacitet för tävlingsbassängen ska finnas. Rivning av befintligt bad ska ske när nytt bad är invigt och park ska anläggas inom fastigheten efter denna rivning.
Projektet avser att vara ett pilotprojekt för kommunens kommande utveckling inom digitalisering och kommer även att hålla en hög nivå vad gäller hållbarhet.
Uppdraget avser projektering för utförandeentreprenad av nybyggnation av simhall/badhus. Uppdraget omfattar projektering i skedena programskede, systemhandlingsskede och detaljprojekterings-/bygghandlingsskede, och innebär leveranser av handlingar i samtliga av dessa skeden.
Projektet kommer utföras med upphandlingsformen delad entreprenad.
Förstudie
Tekniska kontoret har tillsammans med Sweco genomfört en förstudie för framtagande av beslutsunderlag till den politiska processen. Förstudien har legat till grund för det investeringsbeslut som kommunfullmäktige i Jönköpings kommun har tagit. Upphandlad leverantör kommer att behöva förhålla sig till detta beslut.
Förstudien innehåller inplaceringsstudie och kostnadsberäkningar med förutsättningen att det tas fram en ny detaljplan samt att det befintliga badet ska vara i drift under hela byggtiden.
Uppdragsbeskrivning
Klimatberäkningar avser beräkningar på byggnadsdel eller hela projekts klimatpåverkan. Klimatpåverkan räknas ut genom multiplicering av mängden resurser (byggprodukter och energi i byggskedet) och klimatdata (generiska eller specifika klimatdata). Se även Boverkets hemsida Underlag till beräkning av klimatpåverkan.
Uppdragsbeskrivningen är inte uttömmande och uppdraget kan omfatta angränsande områden.
Upplägg och tider
Leverantören ska ta fram erforderliga organisationsplaner och tidplaner för att kunna planera och styra sina egna arbeten.