625233-2023 - ResultatSverige-Uppsala: Social omsorg med inkvartering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hyresvärdsupphandling av två gruppbostäder (LSS) på leverantörsägd tomt
Referensnummer: KSN-2023-01193
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Hyresvärdsupphandling av två (2) Gruppbostäder (LSS 9:9) på fastigheter som leverantören tillhandahåller. Kommunen har som målsättning med upphandlingen att ha två (2) färdiga och inflyttningsklara gruppbostäder år 2024, men senast 22 månader efter att genomförandeavtal har tecknats mellan parterna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45000000 Anläggningsarbete, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 70110000 Exploatering av fastigheter, 70120000 Köp och försäljning av fastigheter, 70121000 Försäljning eller köp av byggnad, 70122000 Försäljning eller köp av mark, 70123000 Försäljning av fastigheter, 70123100 Försäljning av bostadsfastigheter, 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom, 70210000 Uthyrning eller leasing av bostäder, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71220000 Arkitektonisk formgivning, 85300000 Socialvård och tillhörande tjänster, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311200 Social omsorg för handikappade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen